Lista candidațiilor pentru București și pentru primăriile de sector

Primăria sectorului 1

Pentru funcţia de primar al sectorului 1 s-au înscris în cursa electorală 10 candidaţi. 

Daniel Tudorache (deputat) – PSD+UNPR
 Alexandru Nazare (deputat) – PNL
Laura Chiriac (jurnalistă) – ALDE
Eugen Tomac (deputat) – PMP
Laurenţiu Piticaş – PRU
Gheorghe Pădure – independent
Brigitte-Marie-Clotilde Armand – USB
Ionuţ Chermenschi – PER
Dorina Petroşel – PSR
Maria Chirtoacă – PDS

Primăria sectorului 2

Un număr de 11 candidaturi au fost admise pentru funcţia de primar al sectorului 2 de către Biroul electoral de circumscripţie. 

Dan Cristian Popescu (deputat) – PNL
Mihai Toader (viceprimar) – PSD+UNPR
 Dumitru Pelican (senator) – PER 
Augustin Hagiu – PRU
 Mihai Cristescu – PMP
Răzvan Condurăţeanu – PSR
Alexandra Bugner – USB
 Stelian Damov – ALDE
Cătălin Marin – PPU social-liberal
Dorina Roman – PSR
Gigel Andrabulea – PDS

Primăria sectorului 3

Un număr de 10 candidaţi îşi dispută funcţia de primar în sectorul 3 al Capitalei. 

Robert Negoiţă (actualul edil) – PSD+UNPR
Cristina Pocora (deputat) – PNL
Elena Petrescu – ALDE
Cristel Sabău – PER
Florin Ghiţă – PRU 
Cristian Petrescu – PMP
Ştefan Vasile – PDS
Sanda Wring – USB
Gabriel Turiceanu – PPU social-liberalConstantin Panait – independent

Primăria sectorului 4

Tot 10 candidaţi aspiră şi la fotoliul de primar al sectorului 4. 

Răzvan Sava (primarul general interimar al Capitalei) – PNL
Daniel Băluţă (medic) – PSD+UNPR
Răzvan Bratu-Iorga – PRU
Ştefănel-Dan Marin – PMP
Ştefan Spiridon – ALDE
Constantin-Titian Filip – Partidul Social Românesc
Virgil Nicorescu – PDS
Dumitru Dobrev – USB
Paul Constantin Marinescu – Partidul Socialist Român
Dumitru Ovidiu Zară – Partidul Mişcarea Liberală
 

Primăria sectorului 5

Şapte candidaturi la funcţia de primar al sectorului 5 au fost validate de Biroul electoral de circumscripţie.

Marian Vanghelie (primarul suspendat al sectorului 5) – PDS
Ştefan Gheorghe – independent
Cătălin Aurel Stochiţă – independent 
Ovidiu Raeţchi (deputat) – PNL
Daniel Florea (deputat) – Alianţa PSD+UNPR
Bogdan Lencu – Partidul România UnităMarian Dan – ALDE

Primăria sectorului 6

La sectorul 6, opt persoane sunt dornice să preia fotoliul de primar. 

Gabriel Mutu (senator) – PSD+UNPR 
Răzvan-Horia Mironescu (deputat) – PNL
Ştefan-Viorel Florescu – independent
Ioan Dinuţă – PRU
Stan Robert – ALDE
Enache Ştefan – PMP
Mihai Daneş – USB

Primăria Generală a Capitalei:

Bogdan Diaconu (PRU)
Gabriela Firea (Alianţa PSD+UNPR)
Cătălin Predoiu (PNL)
Robert Turcescu (PMP)
Daniel Barbu (ALDE)
Nicușor Dan (USB)
Iulia Gorea-Costin (PNŢCD)
Mirel Amariţei (ProDemo)
Niculae Neamţu (Partidul Republican)
Petrică Dima (PSR)
Adrian Severin (PDS)
Cătălin Berenghi (independent).

 Campania electorală pentru alegerile locale a început vineri și se va încheia pe 4 iunie. 
Pe 5 iunie, românii cu drept de vot sunt chemaţi la urne pentru a-şi alege primarii, consilierii locali şi judeţeni
 Votarea va începe la ora 7.00 şi se va încheia la ora 21.00. 

image