Program Dreamhack Bucuresti 2016

Dreamhack Zowie Open

16 Septembrie

  • Pre-show

    14:40 – 15:00

  • Group A – Initial (BO1)

    15:00 – 16:30

  • Group A – Initial (BO1)

    18:00 – 19:30

  • Group B – Initial (BO1)

    19:30 – 21:00

  • Group A Winners (BO1)

    21:00 – 22:30

  • Group B Winners (BO1)

    22:30 – 00:00

17 Septembrie

  • Pre-show

    10:00 – 10:20

  • Group A – Elimination (BO3)

    10:20 – 13:20

  • Group B – Elimination (BO3)

    13:20 – 16:20

  • Group A – Decider (Bo3)

    16:20 – 19:20

  • Group B – Decider (Bo3)

    19:20 – 22:20

18 Septembrie

  • Pre-show

    10:00 – 10:30

  • Semi-final #1 (BO3)

    10:30 – 13:30

  • Semi-final #2 (BO3)

    14:00 – 17:00

  • Grand Final (BO3)

    18:30 – 21:30

PGL Bucharest Tavern Tales 2016


16 Septembrie

  • Group Stage

    10:30 – 11:45

  • Group Stage

    11:45 – 13:00

  • Group Stage

    13:00 – 14:15

  • Group Stage

    14:15 – 15:30

  • Group Stage

    16:00 – 17:15

  • Group Stage

    17:15 – 18:30

  • Group Stage

    18:30 – 19:45

  • Group Stage

    19:45 – 21:00

17 Septembrie

  • Upper Round 1 M1

    10:30 – 11:45

  • Upper Round 1 M2

    11:45 – 13:00

  • Upper Round 1 M3

    13:00 – 14:15

  • Upper Round 1 M4

    14:15 – 15:30

  • OMEN by HP – Virtual Reality Experience

    15:30 – 16:00

  • Lower Bracket Round 1 M1

    16:00 – 17:15

  • Lower Bracket Round 1 M2

    17:15 – 18:30

  • Upper Bracket Round 2 M1

    18:30 – 19:45

  • Upper Bracket Round 2 M2

    19:45 – 21:00

18 Septembrie

  • Lower Bracket Round 2 M1

    10:30 – 11:45

  • Lower Bracket Round 2 M2

    11:45 – 13:00

  • Upper Bracket Final

    13:00 – 14:15

  • Lower Bracket Round 3

    14:15 – 15:30

  • Consolidation final

    15:30 – 16:45

  • OMEN by HP – Virtual Reality Experience

    16:45 – 17:30

  • Grand Final

    17:30 – 18:45

  • Grand Final – Reset                                    18:45 – 20:00


16 Septembrie

  • Group Stage

    10:30 – 11:45

  • Group Stage

    11:45 – 13:00

  • Group Stage

    13:00 – 14:15

  • Group Stage

    14:15 – 15:30

  • Group Stage

    16:00 – 17:15

  • Group Stage

    17:15 – 18:30

  • Group Stage

    18:30 – 19:45

  • Group Stage

    19:45 – 21:00

17 Septembrie

  • Upper Round 1 M1

    10:30 – 11:45

  • Upper Round 1 M2

    11:45 – 13:00

  • Upper Round 1 M3

    13:00 – 14:15

  • Upper Round 1 M4

    14:15 – 15:30

  • OMEN by HP – Virtual Reality Experience

    15:30 – 16:00

  • Lower Bracket Round 1 M1

    16:00 – 17:15

  • Lower Bracket Round 1 M2

    17:15 – 18:30

  • Upper Bracket Round 2 M1

    18:30 – 19:45

  • Upper Bracket Round 2 M2

    19:45 – 21:00

18 Septembrie

  • Lower Bracket Round 2 M1

    10:30 – 11:45

  • Lower Bracket Round 2 M2

    11:45 – 13:00

  • Upper Bracket Final

    13:00 – 14:15

  • Lower Bracket Round 3

    14:15 – 15:30

  • Consolidation final

    15:30 – 16:45

  • OMEN by HP – Virtual Reality Experience

    16:45 – 17:30

  • Grand Final

    17:30 – 18:45

  • Grand Final – Reset

    18:45 – 20:00


PGL Arcade Challenge


16 Septembrie

  • Ro64 (Bo3)

    12:00 – 13:00

  • Ro32 (Bo3)

    13:00 – 14:00

  • Ro16 (Bo3)

    14:00 – 15:00

  • Ro8 (Bo3)

    15:00 – 16:00

  • Ro4 (Bo3)

    16:00 – 17:00

  • Final (Bo5)

    17:30 – 19:00

17 Septembrie

  • Ro64 (Bo3)

    10:00 – 11:00

  • Ro32 (Bo3)

    11:00 – 12:00

  • Ro16 (Bo3)

    12:00 – 13:00

  • Ro8 (Bo3)

    14:00 – 15:00

  • Ro4 (Bo3)

    15:00 – 16:00

  • Final (Bo5)

    16:30 – 18:00

18 Septembrie

  • Ro64 (Bo3)

    10:00 – 11:00

  • Ro32 (Bo3)

    11:00 – 12:00

  • Ro16 (Bo3)

    12:00 – 13:00

  • Ro8 (Bo3)

    14:00 – 15:00

  • Ro4 (Bo3)

    15:00 – 16:00

  • Final (Bo5)

    16:30 – 18:00